Informace hromadně
Výkres > Hromadné operace > Informace hromadně
Funkce je určena k hromadné změně informací na bodech. Umožňuje nastavit informace na určitou hodnotu, přičíst hodnoty k dosavadnímu obsahu a rušit informace. Vybraná operace ovlivní buď všechny vybrané objekty výkresu nebo ji lze geometricky omezit (uvnitř či vně obdélníka resp. polygonu).
Výběr bodů lze dále omezit podmínkami pro hledání bodů (textů), které se zadávají v levém sloupci dialogu. Pro urychlení výběru je možné stiskem tlačítka Text, Bod, Symbol pozměnit dialog pro konkrétní skupinu informací.
Pravá část dialogu je vyhrazena pro zápis nových hodnot, pro opravu původních hodnot uvedených vlevo a zároveň pro zápis hodnot, které mají být přičteny nebo zrušeny. Pro varianty nastavit a přičíst se zadávají konkrétní hodnoty obsahu informace - vždy pouze jedna hodnota. Do posledního řádku se zadávají různé informace opět ve tvaru název_informace=nový_obsah_informace, oddělené od sebe mezerou. Pro variantu rušit jsou políčka pro zápis obsahu informace nahrazena zaškrtávacím políčkem. Je-li zaškrtnuto políčko vedle posledního řádku, budou na nalezených bodech zrušeny všechny informace v něm uvedené.
Částečně odlišný přístup pro tyto varianty vyžaduje práce s textem.
Volba nastavit informace na bodech se týká všech nalezených bodů bez ohledu na to, zda danou informaci mají. Dojde k opravě informace nebo k přidání informace na bod. Ostatní dvě volby přičíst a rušit se proti tomu týkají vždy pouze bodů, které již danou informaci mají.
Nově lze zpracovávat i informace označené malým písmem v názvu informace. Při jejich použití se ale uživateli vždy zobrazí potvrzující dialog, který ho o této skutečnosti informuje a který nabízí možnost velikost písma v názvu informace ponechat či převést na velká. Malá písmena v názvu infomace nejsou v KOKEŠi obecně podporovaná a s jejich výskytem se může uživatel setkat pouze při zpracování dat z externích zdrojů či na základě konverzí.
Volba aplikovat i na složené prvky umožňuje hromadně opravovat i složené prvky. Pozor na možné narušení pevné struktury složeného prvku a následné znemožnění identifikovat jej jako složený prvek.
V některých případech (např. otevření DGN) mohou být prvky výkresu kresleny odlišným způsobem (alternativně). Toto chování zajišťuje informace L na bodě, která dokáže např. potlačit použití kreslicího klíče nebo nastavit jinou barvu a tloušťku linie apod. K rušení těchto informací slouží volba rušit alternativní grafiku, která je dostupná jen v režimu rušení a akceptuje všechny podmínky pro hledané body nastavené v dialogu.
Volba aplikovat i na složené prvky umožňuje hromadně opravovat i složené prvky. Pozor na možné narušení pevné struktury složeného prvku a následné znemožnění identifikovat jej jako složený prvek.
Tlačítko Smazat slouží ke zrušení celého zadání (obsah se ponechává, aby bylo možné jej snadno modifikovat). Tlačítko OK potvrdí zadané parametry a provede danou operaci. Tlačítko Esc ukončí funkci.
Pokud byly rušeny informace na bodech s typem spojení E nebo P a tyto body jsou tzv. samostatné (za nimi následuje bod s typem spojení E, P nebo T), může dojít ke zrušení celého bodu. K této variantě dojde v případě, když po zrušení zadaných informací nezůstanou na bodech žádné jiné další informace (např. symboly druhů pozemků). Tuto funkčnost lze vypnout volbou ponechat samostatné body bez informací.
Je-li obsahem nové informace E (kódu) řetězec začínající znakem % a následován nějakou informaci např.: %X, zapíše se do kódu obsah dané informace nebo souřadnice (samozřejmě pokud se na nalezeném bodě zvolená informace vyskytuje). Speciálním případem je zápis %E, kdy se do kódu zapíše popis prvku (dle aktuálního nastavení pro popis prvků, tj. vybrané informace nebo vybrané atributy nebo název typu grafického elementu).
Pro opravu grafických informací u symbolů a textů lze využít funkce Symboly hromadně a Texty hromadně.