Uložení polygonu do WKT
Aplikace > Technická mapa > Uložení polygonu do WKT
Funkce umožňuje uložení vybraných polygonů do formátu WKT v textovém tvaru. Výsledná geometrie je uložena do textového souboru s příponou TXT. Použití funkce je univerzální; funkčnost lze využít např. pro vymezení území při založení části DTI (dopravní technické infrastruktury) v portálu DMVS (digitální mapě veřejné správy).
Funkce nemusí sloužit jen k uložení geometrie do textového souboru, ale může být volána k získání geometrie pro další funkce. V takovém případě mohou být omezeny volby s nastavením ukládané geometrie.
Po spuštění funkce se objeví hlavní dialog, ve kterém se nastavuje způsobzadání polygonu:
- bodem - polygon se zadává libovolnými body, ať už grafickým sejmutím či identifikací existujícího bodu. V průběhu zadání je možné rušit posledně zadané body, případně tvořenýpolygon automaticky uzavřít,
- identifikací - očekávána je identifikace existující linie či plochy. Je-li identifikovaný prvek uzavřený, je rovnou vybrán, v opačném případě funkce vybízí k zadání dalších bodů prouzavření polygonu,
- topologicky - polygon bude vytvořen automaticky dle zadaného bodu. Dohledání polygonu lze omezit jen na některá data zvolenou topologií viz Nastavení programu. Případné oblasti (díry)uvnitř polygonu nebudou brány v potaz - během dalšího zpracování je možné díry dodefinovat.
- vrstvou - vyvolá dialog na výběr vrstvy konkrétního výkresu, kde mají být polygony automaticky dohledány,
- výkresem - vyvolá dialog na výběr výkresu, ve kterém mají být polygony automaticky dohledány.
Polygonem je myšlena uzavřená linie tvořená aspoň třemi body - nemusí se tedy nutně jednat o plochu.
Zadaný polygon lze uložit do souboru s různou přesností - m (metry), dm (decimetry), cm (centimetry),mm (milimetry), dmm (desetinu milimetru), cmm (setinu milimetru) a mmm (mikrometr). Přesnost lze také převzít ze systému (viz Nastavení programu - Komunikace) nebo z otevřeného výkresu, kdy jsou použita tato pravidla - je-li polygon vytvořen pomocí zadané vrstvy či výkresu a není-li dále upraven, je použita přesnost z tohoto výkresu; v ostatních případech je nalezena nejvyšší přesnost otevřených kreslených výkresů; pokud nelze přesnost získat, je použita přesnost ze systému.
V dialogu se dále z nabídky vybírá orientace os pro uložení bodů polygonu do výsledného souboru. V případě, že je vybrán jen jeden polygon (včetně děr), je uložen automaticky jako typ POLYGON, více polygonů pak jakotyp MULTIPOLYGON (včetně děr). Volbu vždy multi geometrie je tedy vhodné použítv případě, že je potřeba uložit typ POLYGON jako MULTIPOLYGON. Po stisku tlačítka Esc je funkce ukončena bez uložení.
Po zadání prvního polygonu funkce nabídne dialog s možností zadaný polygon uložit nebo upravit. Po stisku tlačítka Esc se funkce vrátí do hlavního dialogu a vybraný polygon je smazán. V případě uložení je zobrazen standardní dialog pro uložení souboru, a po uložení jsou do protokolu vypsány informace s nastavením a jméno výsledného souboru, vybraný polygon je smazán a funkce přejde do hlavního dialogu pro výběr případného dalšího polygonu.Je-li potřeba vybraný polygon dále upravit, lze tak udělat po stisku tlačítka Upravit, kdy je nabídnut dialog pro přidání (ikona s modrým +) či ubrání polygonu (ikona s červeným -). Polygon je v tomto případě možné zadat bodem, identifikací či topologicky - stejné chování jako v hlavním dialogu. Tlačítko Hotovo potvrdí zadané polygony a přejde do dialogu pro jejich uložení.