Přeskočit na hlavní obsah

Převod prvků objektů do technologie

Navigace

Výkres > Hromadné operace > Převod prvků objektů do technologie

Převod prvků objektů do technologie

Funkce upravuje parametry linií, symbolů, textů a ploch tak, aby odpovídaly zvolenému prvku v technologii tvorby cílového výkresu. Vstupující výkres nebo výkresy nemusí odpovídat žádné technologii, postačí, pokud mají zapnuto kreslení a editovatelnost. Zpracovávané prvky se po vložení do cílového výkresu a v původním výkrese zruší. Při přesunu dat se zachovávají atributy objektu i negrafické informace na bodech výkresu (např. čísla bodů, nadmořské výšky, kódy kvality, výšky vrstevnic aj.).

Funkce podporuje čtyři druhy práce: buď je možné přesouvat jednotlivé prvky pomocí jejich identifikace v grafice, nebo lze přesunout všechny vybrané objekty, nebo lze přesouvat prvky zvoleného vstupního výkresu a vrstvy anebo lze přesouvat prvky zvoleného vstupního výkresu, atributu a jeho hodnoty. Obsahují-li vstupní data více typů prvků (linie, plochy, symboly, texty), jsou zpracovány jen ty prvky, které odpovídají cílovému prvku. Např. je-li jako cílový prvek zvolena kresba vysokého napětí, jsou ze vstupních dat zpracovávány pouze linie, které netvoří obvod vyplněné plochy. Pokud zpracovávané linie obsahují symboly na lomových bodech, jsou tyto symboly zachovány pro další zpracování.

info

Za symbol je kromě bodu s informací S považován i osamocený bod, pokud v daném objektu jiný bod není (taková data mohou vzniknout při importu bodového SHP). Pokud jsou symboly ve vstupních datech součástí linie (tj. na lomových bodech linie je informace S), tato linie zůstane zachována a do cílového výkresu se převedou jen symboly jako osamocené body.

Je-li cílový prvek typu linie, lze pomocí volby převádět i plochy umožnit zpracovávat kromě linií také obvodové linie vyplněných ploch, tj. z takové plochy je při přesunu vytvořena linie. Obdobně u cílového prvku typu plocha lze volbou převádět i uzavřené linie zpracovávat kromě ploch také linie, pokud jsou uzavřené (první a poslední bod části linie s konkrétním kreslicím klíčem je shodný).

Vstupní a výstupní výkresy mohou být totožné. Volba nový výkres umožňuje založit nový výkres, kterému lze přiřadit libovolnou dostupnou technologii tvorby. Technologii tvorby lze vybrat v rozbalovacím seznamu, nebo v přehledném dialogu (tlačítko ...), který zobrazuje i popis technologií a umožňuje filtrovat zobrazení.

Pro výběr cílového prvku je použit stejný princip jako ve funkci Expert: součastí dialogu funkce jsou nabídky zobrazující tříúrovňové dělení prvků na třídy, skupiny a druhy. Mimo to je možné cílový prvek vybrat identifikací v grafice (tlačítko Vzor). Nabídku seznamů lze omezit zadáním části hledaného výrazu v názvu cílového prvku do editačního pole označeného hledej. Do nabídky jsou pak zahrnuty pouze takové elementy, které ve svém popisu (třída, skupina, druh) obsahují zadaný řetězec bez ohledu na jeho polohu v textu, velikost písmen a diakritických znamének.

V režimu identifikace lze přímo ukazovat kurzorem myši na jednotlivé body, resp. texty či linie. Při zpracování linie se na rozdíl od ostatních způsobů přesune pouze část linie, zobrazená jedním kreslicím klíčem (tj. segment linie mezi body s informací K), obdobně jako ve funkci Linie v rozsahu k. klíče hromadně. Při pohybu kurzorem myši jsou prvky pod kurzorem, které mohou být zpracovány, zvýrazňovány. Režim identifikace je vhodný buď pro dílčí úpravu technologických dat (např. změny hranice parcely na vnitřní kresbu nebo na hranici správní jednotky apod.), anebo při zpracování vstupních dat, u kterých nelze využít členění podle vrstev nebo atributů objektů.

info

Při tomto režimu práce se přesun prvku nepotvrzuje tlačítkem OK, ale proběhne automaticky ihned po identifikaci prvku. Stiskem tlačítka OK lze ale skrýt dialog, zadávat jednotlivé prvky, které jsou ihned zpracovány, a případně posléze vyvolat dialog klávesou Esc.

Režim práce vybrané objekty předpokládá, že před spuštěním funkce byla nastavena požadovaná selekce objektů (viz funkce Selekce objektů nebo Selekce vrstev). Poté stačí vybrat cílový prvek a tlačítkem OK realizovat hromadný přesun všech prvků stejného typu jako je cílový prvek (tj. všechny selektované symboly, linie, plochy nebo texty). Tento postup je vhodný, pokud všechna načtená data obsahují jeden konkrétní prvek, anebo pokud jsou prvky ve vstupních datech členěny dle atributů objektů, případně pokud konkrétní prvek je umístěn ve více vstupních vrstvách či výkresech.

Režim práce vrstva vyžaduje zvolit konkrétní vstupní výkres a v něm konkrétní vrstvu (pro výběr výkresu a vrstvy v grafice lze využít tlačítko Ukaž za názvem vrstvy, nebo ukázat myší na prvek z výchozího výkresu a výchozí vrstvy). Po stisku tlačítka OK funkce vyhledá ve zvolené vrstvě výchozího výkresy všechny prvky stejného typu jako cílový prvek (tj. všechny linie, nebo všechny texty, nebo všechny symboly na bodech nebo všechny plochy), přesune je do cílové vrstvy a výkresu a nastaví jim parametry (kreslicí klíč, symbol, font...) podle cílového prvku. Tato možnost zpracování je vhodná, pokud jsou prvky ve zpracovávaném výkresu členěny dle vrstev.

Režim práce atribut je založen na výběru konkrétního výkresu, konkrétního atributu a následně zadání hodnoty atibutu (včetně případných zástupných znaků * a ?) a relace (=, <>, <, >, <=, >=). Výchozí výkres, atribut a jeho hodnotu lze také vybrat ukázáním myši na prvek z daného výkresu a s daným atributem (pokud má prvek více atributů nebo pokud je ukázáno na více prvků, nabídne se dialog na výběr prvku a atributu). Po stisku OK funkce vyhledá ve výchozím výkresu všechny objekty se zadanou podmínkou pro atribut a vybere z nich všechny prvky stejného typu jako cílový prvek (linie, plochy, texty, nebo bodové symboly), které přesune do cílové vrstvy a cílového výkresu a nastaví jim parametry (kreslicí klíč, symbol, font...) podle cílového prvku.