Přeskočit na hlavní obsah

Kontroly dat - Základ

Navigace

Nástroje > Kontrola > Kontroly dat

Kontroly dat záložka Expert

Tato záložka obsahuje kontroly základních vlastností výkresu jako jsou názvy vrstev, atributů, chybné typy spojení, prázdné objekty, osamělé body atd. Konkrétně se jedná o tyto kontroly:

a) interní uložení dat:

Kontrola názvů vrstev, typů spojení na počátečním bodě linie a uložení informací.

Informace

V rámci kontroly interního uložení dat může být nalezena chyba v typu spojení na počátečním bodě linie. Počáteční bod linie má vždy spojení typu E, což zajišťuje samotný systém (uživatel nemá možnost běžnými funkcemi tuto skutečnost ovlivnit). Chyba tohoto typu signalizuje poškození souboru s výkresem nebo nějakou nestandardní manipulaci s daty výkresu. Chybu je možné nejjednodušeji odstranit manažerem chyb (po najetína chybu se v dialogu manažeru zvolí oprava spojení).

b) interní uložení atributů:

Kontrola interního uložení atributů. Případná chyba by neměla být výsledkem nějaké uživatelské operace s daty výkresu, ale signalizuje poškození souboru s výkresem.

c) prázdné objekty:

Vyhledání objektů, které nemají žádné body, texty ani atributy. Tyto objekty ničemu nevadí, ale zbytečně zabírají místo v datech. Použitím volby zrušit lze tyto objekty při kontrole automaticky odstranit.

d) objekty pouze s atributy:

Kontroluje objekty, které nemají žádné liniové ani textové elementy, pouze atributy. Použitím volby zrušit lze tyto objekty při kontrole automaticky odstranit.

e) osamělé body bez symbolu:

Jedná se o body, na které a ze kterých nevede žádná spojnice a které zároveň nejsou osazeny bodovým symbolem (nemají informaci typu S). Takovébody jsou v podstatě neviditelné. Použitím volby zrušit lze tyto osamělé body při kontrole automaticky odstranit.

f) chybné typy spojení:

Za body s chybným typem spojení se považují:

  • lichý počet bodů se spojením R, NR za sebou (tj. body kruhového oblouku a nekresleného kruhového oblouku) - kruhový oblouk musí být předepsán třemi body: výchozím bodem a dalšími dvěma body s typem spojení R či NR;
  • za sebou v liniovém elementu leží body se spojením R, NR, jejichž poloha je totožná;
  • body se spojením R, NR, které leží v přímce;
  • body s osamělým spojením C, NC (nevyskytují se alespoň 2 body s tímto spojením za sebou).

:::[Informace]

Lze navolit automatickou opravu chybného spojení (volba opravit): osamělé spojení C, NC se opravuje na spojení L, NL. Lichý bod se spojením R, NR se opravuje na spojení L, NL, kromě případů, kdy následující bod (resp. předchozíbod, pokud se jedná o poslední bod linie) má spojení C, NC (pak se opraví na toto spojení).

Body se spojením R, NR, které následují za sebou a mají totožnou polohu, nelze automaticky opravit.

Při automatické opravě bodů kruhového oblouku, které leží v přímce, je typ spojení R, NR změněn na L, NL. Kritérium pro posouzení kruhových oblouků, jejichž body leží v přímce, je dáno přesností výkresu, ve kterém kruhový oblouk leží. Tuto přesnost lze zjistit a měnit ve funkci Statistika. Nejedná se tedy o přesnost výpisu souřadnic (viz funkce Nastavení programu), která s touto kontrolou nijak nesouvisí.

:::

g) totožné body kromě PxC:

Jedná se o případy, kdy v jednom liniovém elementu leží za sebou body, které mají totožnou polohu, číslo bodu a nadmořskou výšku (informaci Z). Nepočítají se do toho případy, kdy na bodě se spojením C, NC leží bod se spojením P (může jít ozáměrné vytvoření hrotu na křivce) nebo kdy na sobě leží body se spojením R, NR (tento případ se řeší v rámci kontroly typu spojení). Lze navolit automatické rušení těchto totožných bodů pomocí volby zrušit.

h) totožné body PxC:

Jedná se o případy, kdy v jednom liniovém elementu leží za sebou 2 body, které mají totožnou polohu, číslo bodu a nadmořskou výšku (informaci Z), přičemž první z nich má spojení typu C, NC a druhý typu P. Lze navolit automatické rušení těchto totožných bodů volbou zrušit.

i) příliš vzdálené body:

Kontrolují se body, které leží v liniovém elementu za sebou a jejichž vzdálenostje větší než zadaná mez.

Tip

Tuto kontrolu lze využít např. pro vytvářenou digitální katastrální mapunebo pro geometrický plán, neboť katastrální předpisy vyžadují, aby vzdálenost sousedních bodů na hranici parcely byla nejvýše 200 metrů.

j) příliš blízké body:

Kontrolují se body, které leží v liniovém elementu za sebou a jejichž vzdálenostje menší než zadaná mez.

Tip

Pro hledání blízkých bodů, které neleží v téže linii, lze využít kontrolu příliš blízkých bodů v záložce Topologie.

k) chyba v umístění KK:

Jedná se o případy, kdy je kreslicí klíč umístěn na bodě, ze kterého nevychází žádná spojnice, nebo naopak na počátečním bodě linie chybí. Za chybu je považována i situace, kdy kreslicí klíč na bodě je shodný s nejbližším předcházejícím kreslicím klíčem.

Poznámka

Automatická oprava (volba opravit) zruší nadbytečné kreslicí klíče a na počáteční body linií s chybějícím kreslicím klíčem vloží k. klíč 1.

k) chyba v umístění výplně:

Jedná se o případy, kdy je kód výplně umístěn na jiném bodě, než na prvním bodě plochy.

Poznámka

Automatická oprava (volba opravit) zruší nadbytečné kódy výplní ploch.

l) nadbytečné inf. U a M:

Kontrolují se informace U a M (stočení a měřítko symbolu či textu). Za chybu je považováno, pokud jsou tyto informace umístěny na bodě, na kterém není symbol (informace S), nebo pokud tyto informace obsahují implicitní hodnoty (stočení 0, měřítko 1). Lze navolit automatické odstranění nadbytečných informací U a M pomocí volby zrušit.